Nasze osiedlowe projekty do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2017
BUDŻET OBYWATELSKI 2017 - projekt ogólnomiejski
Nr 15 - "POZnajnik" - Multimedialny Przewodnik po Jeżycach i Zachodnim Klinie Zieleni (aplikacja mobilna i tradycyjna książka)
to tytuł wspólnego projektu mieszkańców Sołacza, Kiekrza, Krzyżownik-Smochowic, Strzeszyna i Podolan złożonego na konkurs w ramach Budżetu Obywatelskiego edycja 2017.
Wzorem Krakowa i Łodzi chcemy zaproponować stworzenie Multimedialnego Przewodnika po Jeżycach i Zachodnim Klinie Zieleni (z możliwością rozszerzenia na cały Poznań) w postaci aplikacji mobilnej, prezentującej informacje o mijanych miejscach w kontekście przyrodniczym, historycznym, ekologicznym i kulturalnym. Na mapie wskażemy nie tylko miejsca relaksu – kawiarnie, plaże czy stanowiska grillowe, ale także miejsca dla miłośników przyrody - punkty obserwacji ptaków, stare drzewa czy miejsca historii – forty wojskowe. Uzupełnieniem aplikacji będzie możliwość uruchamiania gier miejskich czy kluczy do rozpoznawania roślin i ptaków. Dla osób lubiących tradycyjne środki przekazu - klasyczny przewodnik w postaci książki. Miejsca opisane w POZnajniku zostaną w terenie w specjalny sposób oznakowane (Wrocław ma swoje krasnoludki, to my możemy np. Pyrki), tak, aby każdy z łatwością je odnalazł.
Szczegóły projektu znajdziecie Państwo w poniższym linku.
"POZnajnik" - Multimedialny Przewodnik po Jeżycach i Zachodnim Klinie Zieleni
BUDŻET OBYWATELSKI 2017 - projekty dzielnicowe
W tegorocznej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego projektami mieszkańców z naszego Osiedla są:
Nr II.1 - JEŻYCKIE KINO PLENEROWE. Letnie wieczory filmowe dla mieszkańców Krzyżownik - Smochowic, Kiekrza, Strzeszyna, Podolan
Przedmiotem wniosku jest zorganizowanie kina plenerowego w okresie wakacji: czerwiec / lipiec / sierpień 2017 r., łącznie dziewięć wieczorów filmowych skierowanych do mieszkańców Osiedla Krzyżowniki – Smochowice, Kiekrz, Strzeszyn, Wola i innych osiedli dawnej dzielnicy Jeżyce oraz przyjezdnych.
Proponujemy, jako grupa inicjatywna zorganizowanie mini festynów w każdy piątek wakacji, które rozpoczynałyby się animacjami dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a kończyły się wyświetlaniem dwóch filmów: familijnego, dla rodzin oraz filmu skierowanego do starszego odbiorcy. Uważamy, że takie wydarzenia stają się spoiwem dla lokalnej społeczności, są okazją do wzajemnego poznawania się, integrują, a w dalszej perspektywie mogą stać się inspiracją do dalszych lokalnych inicjatyw. Osiedla peryferyjne nie dysponują wystarczającą ofertą form spędzania czasu wolnego, która skierowana byłaby zarówno do dzieci i młodzieży, jak i dorosłych, tym bardziej w okresie wakacyjnym. Organizacja pokazów filmowych każdorazowo odbywałaby się za pośrednictwem profesjonalnej firmy, która zapewnia sprzęt, obsługę oraz licencje filmowe. Projekt zakłada: wynajem ekranu pneumatycznego 8x7, projektora, nagłośnienia oraz wszystkich niezbędnych akcesoriów audio video, zakup licencji filmów, transport sprzętu, obsługę, ubezpieczenie, sprzątanie po projekcji, wynajem leżaków, stolików, oświetlenia, wynajem fotobudki z obsługą, Jeżyckie Kino Plenerowe będzie bezpłatne i ogólnodostępne.
Szczegóły projektu znajdziecie Państwo w poniższym linku.
Nr II.4 - OGÓLNODOSTĘPNY POMOST NA JEZIORZE KIERSKIM – PLAŻA KRZYŻOWNIKI
Projekt zakłada budowę nowego pomostu po prawej stronie kąpieliska w miejscu starego pomostu (obecnie rozbieranego przez POSiR), rewitalizację plaży trawiastej i piaszczystej poprzez dosypanie piasku, zadbanie o istniejącą zieleń, nowe ławki i kosze na śmieci. Obecny pomost o długości 10m jest zniszczony i zamknięty, ponieważ zagraża bezpieczeństwu. Proponowana budowa to pomost do 25m długości i 2m szerokości, z barierkami. Głównym celem projektu jest zaspokojenie potrzeb mieszkańców Poznania i przyległych gmin oraz zwiększenie atrakcyjności turystycznej Miasta przez utworzenie ogólnodostępnych plaż o różnorodnym charakterze: Ponadto inwestycja nie ma wpływu na środowisko naturalne, są to miejsca od lat użytkowane przez mieszkańców Poznania i okolic, a tereny, których inwestycja dotyczy przeznaczone są na rekreację. Dodatkowo projekt znakomicie wpisuje się w główne nurty strategii rozwoju Miasta Poznania, jako ośrodka sportowego i gospodarza prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych i masowych oraz Miasta, które dba o podniesienie poziomu jakości życia poprzez systematyczny i stały rozwój elementów infrastruktury, zróżnicowaną ofertę form spędzania czasu wolnego, warunki środowiska naturalnego. Z zaplanowanych w projekcie miejsc wypoczynku skorzystają chętnie pozostali mieszkańcy, nieuprawiający sportu – spacerowicze, dla których dużą atrakcją będą urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu lub relaks nad wodą.
Szczegóły projektu znajdziecie Państwo w poniższym linku.
OGÓLNODOSTĘPNY POMOST NA JEZIORZE KIERSKIM – PLAŻA KRZYŻOWNIKI