40,20,-30,60,1
600,600,60,1,3000,1000,25,500
90,300,1,50,12,25,50,1,70,12,1,50,1,1,1,5000
Rada Osiedla - skład, regulamin
Zapraszamy do skorzystania z Punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej.
Od 7 kwietnia 2018 roku zmiany w funkcjonowaniu linii nocnych kursujących na Smochowice
Spotkanie informacyjne w sprawie budowy ulic Łebska, Łagowska, Kociewska, Żukowska
Konsultacje dotyczące terenu Smochowice Południe w rejonie ulic położonych pomiędzy Wejherowską, Starogardzką, Pniewską, Pelplińską.
Nowe centrum Smochowic - koncepcja przebudowy
Spotkanie informacyjne w sprawie terenu przy ulicy Przytocznej
Koncepcja przebudowy ulic Leśnowolskiej i Łagowskiej
Uchwały Rady Osiedla
Protokoły z sesji Rady Osiedla
Piszemy, dzwonimy do naszej Rady Osiedla...
Dziura w jezdni, chodniku ? Awaria sygnalizacji ? Uszkodzenie studzienki kanalizacji deszczowej ? Zimowe utrzymanie ? Zgłoś awarię, dzwoń !!!
Dyżury Radnych Osiedla w każdą środę...
Co słychać na naszym Osiedlu...
Można pobrać, poczytać...
Galerie z osiedlowych wydarzeń...
Ścieżka pieszo-rowerowa wzdłuż części ul. Dąbrowskiego
Projekt Kompleksu Rekreacyjnego w rejonie ulic Lubowska, Brodnicka, Maszewska, Myśliborska
Nasz projekt ogólnomiejski wygrał Poznański Budżet Obywatelski 2016
Projekt PUMPTRACK wygrał w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2016 wśród projektów dzielnicowych.
A może dostępny dla wszystkich edukacyjny park leśny zamiast pola golfowego ?
Jak palić w piecu oszczędnie, bez dymu i pretensji sąsiadów ? Kliknij
Inwestycje, remonty

UWAGA ! Dyżury radnych osiedlowych od 27 października 2021 roku wracają do pierwotnej formuły. Więcej tutaj.

Dziwnowska budowa

Szanowni Mieszkańcy,

publikujemy projekt budowlany ulicy Dziwnowskiej.
Budowa ulic to nie tylko, jak się wydaje, wykonanie jezdni i chodnika, to przede wszystkim kompleksowe podejście do budowy całej infrastruktury drogowej, czyli uzupełnionej w odwodnienie oraz świetlenie wraz z zielenią urządzoną.

Z dokumentacją można zapoznać się w trakcie dyżurów radnych osiedlowych, w każdą środę od 18.00 do 19.00, w siedzibie Rady Osiedla.

Na sesji Rady Osiedla planowanej na 8 listopada 2021 roku projekt będzie opiniowany.

 

 

 

 

 

  KL 22.10

 


 KL 16.10

 


 PBO2022 1 PBO2022 2

PBO2022 3  PBO2022 4


 KL 8.10

 


 KL 1.10

 

26092021OWKm

Szanowni Mieszkańcy,

w związku z odbywającym się na naszym osiedlu Ogólnopolskim Wyscigiem Kolarskim przedstawiamy tymczasowa zmiane organizacji ruchu w trakcie wydarzenia.

 

Tymczasowa Organizacja Ruchu w dniu 26.09.2021

 

 

 

 

 

  KL 24.09

 


 PLAKAT WK2021

 

Porzadki

Szanowni Mieszkańcy,

serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału akcji proekologicznej "SPRZĄTANIE ŚWIATA", która odbywać się będzie w tym roku pod hasłem "MYŚLĘ, WIĘC NIE ŚMIECĘ".
Termin akcji na Naszym Osiedlu to okres od piątku 17 do niedzieli 19 września 2021 roku.
Każdy mieszkaniec może wnieść swój wkład poprzez podanie miejsc wymagających posprzątania, a przede wszystkim wskazanie tzw. dzikich wysypisk śmieci. Wskazane przez mieszkańców miejsca zostaną zgłoszone do Wydziału Gospodarki Komunalnej - Oddział Koordynacji Utrzymania Czystości i Porządku w Mieście.

Zachęcamy do uczestnictwa w akcji także rodziny z dziećmi. jednocześnie przypominamy, że nie sprzątamy prywatnych śmieci, ale porządkujemy NASZĄ WSPÓLNĄ OKOLICĘ I SKWERKI. Informujemy, że uczestnicy sprzątają tereny przestrzeni otwartej, niezagospodarowane. Oznaczone worki były dostepne w trkacie dyżurów oraz będą do odbioru w sobotę w godzinach od 9.00 do 11.00 w siedzibie Rady Osiedla. Koordynatorem akcji na naszym osiedlu jest Witold Puchalski dostepny pod numerem telefonu 696 427 436, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zwracamy Państwa uwagę, że odpady w tegorocznej akcji należy zbierać wyłącznie do specjalnych worków. Są to worki, które otrzymują wyłącznie Uczestnicy akcji proekologicznej. Ma to na celu uniknięcie podrzucania odpadów w miejsca gromadzenia odpadów z akcji, co niestety miało miejsce w latach minionych. Prosimy o deponowanie odpadów wyłącznie we workach otrzymanych od organizatora.

Aby wydarzenie przebiegało sprawnie i bezpiecznie, przekazujemy Państwu garść wytycznych, które należy wcielić w życie:

 • wszystkie zebrane odpady należy umieszczać wyłącznie w workach przekazanych Państwu specjalnie na tę akcję (transparentne worki z napisem AKCJE EKOLOGICZNE URZĄD MIASTA POZNANIA);
 • nie przewiduje się podstawiania kontenerów na odpady w miejscu prowadzenia akcji;
 • papier nie podlega segregacji z uwagi na jego znaczne zanieczyszczenie i pogorszenie właściwości, w związku z czym należy go zbierać razem z innymi odpadami niesegregowanymi;
 • podczas akcji prosimy nie zbierać odpadów zielonych!
 • uprzejmie informujemy, że odbiór worków z odpadami nastąpi w sobotę po godzinie 19;
 • jeśli podczas akcji zostaną zebrane odpady gabarytowe, takie jak opony, meble, sprzęt RTV i AGD lub i ich fragmenty – prosimy o wykonanie dokumentacji fotograficznej i przekazanie jej wraz z przypisanym Państwa grupie numerem punktu deponowania odpadów na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. bezpośrednio po zakończeniu akcji – odbiór gabarytów nastąpi w terminie późniejszym niż odbiór worków,
 • prosimy nie zmieniać ustalonego miejsca deponowania odpadów!

Worki ze śmieciami można składować w następujących miejscach:

 • narożnik ulic Chodzieska i Człuchowska
 • narożnik ulic Łobżenicka i Margonińska

  KL 17.09

 

Szanowni Mieszkańcy,

poniżej przedstawiamy informację Fundacji Barak Kultury.

„Rusałka - jezioro które łączy” – między teraźniejszością a historią

Co mają ze sobą wspólnego: Jezioro Rusałka, Jezioro Maltańskie, Szkoła Podstawowa nr 57 im. Józefa Kostrzewskiego w Krzyżownikach-Smochowicach oraz niedziałający już, poznański stadion im. Edmunda Szyca? Wszystkie te miejsca wiążą się z tragicznym losem ludności żydowskiej podczas II wojny światowej. W ramach akcji „Rusałka – jezioro, które łączy”, organizowanej przez Fundację Barak Kultury przy wsparciu Urzędu Miasta Poznania, która odbędzie się 18 września, poznaniacy będą mogli poznać nieznany dla wielu mieszkańców fragment historii stolicy Wielkopolski. Wydarzenie składać się będzie z wystawy, przejazdu rowerowego oraz wyjątkowego koncertu, który odbędzie się nie nad Jeziorem Rusałka, ale na samej jego tafli.

Jezioro Rusałka, leżące w zachodniej części Poznania, na terenie klina zieleni na Golęcinie, jest dziś dla poznaniaków miejscem odpoczynku i rekreacji. Mieszkańcy korzystają z tego urokliwego miejsca, uprawiają sport, spacerują. Jednak z tą sielską atmosferą kontrastuje tragiczna historia powstania jeziora. Wykopane zostało w czasie II wojny światowej na podstawie projektów niemieckich architektów, nadludzkim wysiłkiem żydowskich więźniów, a także polskich pracowników przymusowych. Do umocnienia dna i nadbrzeży Niemcy wykorzystali macewy ze zlikwidowanego cmentarza żydowskiego na ulicy Głogowskiej. Celem działań realizowanych w ramach projektu „Rusałka – jezioro, które łączy”, będzie zbudowanie mostu między tragiczną historią a współczesnością, pomiędzy funkcją rekreacyjną a historyczną Rusałki i terenów do niej przylegających.

Rusałka to symbol męczeństwa, ale obecnie także symbol życia tego miasta, bo wielu mieszkańców po prostu lubi spędzać wolne chwile nad jeziorem. Już od jakiegoś czasu zastanawiamy się jak to połączyć w jednolitą przestrzeń symboliczno-rekreacyjną. W lutym 2020 zorganizowaliśmy w siedzibie Baraku Kultury debatę z udziałem ekspertek i ekspertów o przeszłości, a przede wszystkim o przyszłości tego miejsca. Zgodziliśmy się co do tego, że jest to fragment historii miasta, o którym powinniśmy mówić głośniej i częściej oraz oswajać z nim mieszkańców. Od tamtej pory zastanawiamy się jak połączyć paradoksalną atrakcyjność tej przestrzeni z pamięcią o jej tragicznej historii. Tak narodził się pomysł na tę akcję. Wierzymy, że zaproponowana przez nas forma sprawi, że mieszkańcy wezmą udział w wydarzeniu, a zarazem dowiedzą się jak Jezioro Rusałka powstało – mówi Przemek Prasnowski z Fundacji Barak Kultury, pomysłodawca i koordynator projektu.

Działania w ramach projektu „Rusałka – jezioro, które łączy” odbędą się w sobotę, 18 września. Zainauguruje je wernisaż wystawy „Steineck” w Szkole Podstawowej nr 57 im. Józefa Kostrzewskiego, znajdującej się na ulicy Leśnowolskiej 35 w Poznaniu (Krzyżowniki-Smochowice) o godzinie 12:00. Wystawa zestawi dwa światy – mroczną przeszłość szkoły w Krzyżownikach z przyjazną współczesnością. W 1940 roku podczas II Wojny Światowej, budynek szkoły w Krzyżownikach został przekształcony w obóz Steineck, gdzie władze hitlerowskie początkowo więziły jeńców francuskich, a następnie żydowskich. To właśnie więźniowie z tego obozu pracowali przy budowie m. in. dobrze dziś znanego jeziora Rusałka. Dokładniej historię obozu Steineck oraz więźniów żydowskich przybliżą tablice edukacyjne, które znajdą się na wystawie. Jednym z więźniów, którzy przetrwali w Steineck był Zalman Kłodawski, którego po wojnie łączyła szczególna bliska więź ze szkołą. Pisał on listy do uczniów szkoły, w których opisywał swoje przeżycia w obozie. W trakcie wystawy będzie możliwość przeczytania fragmentów tych listów, będących jednocześnie przewodnikami po ekspozycji. Na wystawie znajdą się także pamiątki Kłodawskiego, medale, książki oraz klaser ze znaczkami, które Zalman pieczołowicie zbierał. Drugim ocalałym jest Benjamin Jacobs, znany jako autor książki „Dentysta z Auschwitz”, który także przetrwał obóz. Siłę do przeżycia znalazł dzięki Zosi, dziewczynie z okolicy, w której się zakochał. Podczas wystawy będą wyświetlane fragmenty wywiadu z Jacobsem, w których opowiada o wydarzeniach w Steineck. Usłyszymy zarówno historię miłosną, jak i historię o budowaniu szubienicy. Zdarzenia, uwiecznione dzięki relacjom Kłodawskiego i Jacobsa na wystawie zostaną przedstawione w sposób symboliczny. Widzowie będą mogli wejść w „obozowe” przestrzenie szkoły, za pomocą specjalnych żółtych linii, które oddzielą przeszłość i teraźniejszość.

Wystawa będzie otwarta 18 września w godzinach 12:00-17:00, a także w niedzielę 19 września od 10:00 do 17:00.

Partnerem wystawy „Steineck” jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Szkoła Podstawowa nr 57 im. Józefa Kostrzewskiego. „Steineck” zostanie utrwalony za pomocą nowoczesnej technologii skanowania 3D, którą wykona firma Skanowanie XYZ. Pozwoli to na uwiecznienie wystawy w formie wirtualnej. Ekspozycja będzie możliwa do obejrzenia w formie wirtualnego spaceru od 22 września.

Przejazd rowerowy połączy dwa poznańskie jeziora: Jezioro Maltańskie i Rusałkę. Oba wspomniane akweny mają podobną historię zostały zaprojektowane przez niemieckich architektów i wykopane przez żydowskich więźniów (Rusałka w całości, Jezioro Maltańskie częściowo). Dokładniejszą wiedzę przybliży prof. UAM Rafał Rosół – specjalista historii Poznania, który będzie rowerowym przewodnikiem. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 16:00, miejscem zbiórki i zarazem pierwszym przystankiem rowerowej trasy będzie znana każdemu Poznaniakowi pierwsza stacja kolejki wąskotorowej: Maltanka. Wstęp na przejazd rowerowy jest otwarty i bezpłatny. Przewodnik przybliży uczestnikom historię powstania jeziora maltańskiego. Po krótkiej prelekcji wycieczka rowerowa wyruszy w kierunku Stadionu im. Edmunda Szyca, gdzie będzie kolejny przystanek. Uczestnicy wraz z przewodnikiem zatrzymają się przy pomniku przy Skwerze Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, gdzie Rafał Rosół opowie o stadionie, który wiosną 1941 roku został przekształcony w największy obóz pracy dla Żydów w Poznaniu. Następną i ostatnią stacją przejazdu rowerowego będzie śluza Bogdanki nad Jeziorem Rusałka, uczestnicy usłyszą tam wstrząsającą historię powstania tytułowej Rusałki. Całość trasy wraz z prelekcjami zajmie półtorej godziny i zakończy się nad jeziorem Rusałka, gdzie o godzinie 18:00 rozpocznie się niezwykły koncert na wodzie „Rozrzucone kamienie”. Współorganizatorem przejazdu rowerowego jest stowarzyszenie Rowerowy Poznań. Przejazd rowerowy: start godz. 16:00, przystanek kolejki wąskotorowej Maltanka – pomnik przy Skwerze Sprawiedliwych wśród Narodów Świata – śluza Bogdanki nad Jeziorem Rusałka.

Na finał wydarzenia organizatorzy zapraszają na godz. 18:00. Wówczas przy śluzie Bogdanki rozpocznie się niezwykły koncert na wodzie „Rozrzucone kamienie”. Gdy Słońce schyli się ku zachodowi, po zatoce jeziora Rusałka zaczną krążyć dźwięki instrumentów. Rozpocznie się ceremonia pożegnania, w której energia muzyki i tworzone przez nią obrazy, przywrócą życiu to, co zostało skazane na zapomnienie. Co wyłoni się z gmatwaniny dźwięków i chaotycznego ruchu muzyków? Czy obudzą się kamienie leżące na dnie jeziora? W tym pomoże wyjątkowy utwór skomponowany i wykonany specjalnie na tę okazję. 15 muzyków, uczniów poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza i 15 wioślarzy połączy siły w wyjątkowym epitafium, które wydarzy się na samym jeziorze. Utwór pisany dźwiękami po tafli wody skomponował Maciej Muraszko, wszechstronny muzyk, kompozytor, aranżer i producent, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu. Ma na swoim koncie współpracę z wieloma artystami, m.in. z Marylą Rodowicz, Maciejem Maleńczukiem, Zbigniewem Górnym, Ryszardem Rynkowskim, Mieczysławem Szcześniakiem i Zbigniewem Wodeckim. Odpowiada również za sukces albumów Stanisławy Celińskiej. W 2007 roku otrzymał nagrodę publiczności i statuetkę „Jańcio Wodnika” na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” za muzykę do filmu „Bezmiar Sprawiedliwości” Wiesława Saniewskiego.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.


psi wybieg1

Szanowni Mieszkańcy,

informujemy o zakończeniu projektowania wybiegu i dedykowanego placu zabaw dla psów na terenie nieużytków znajdujących sie w pasie pomiędzy ulicą Starogardzką a terenami R.O.D. im. Karola Marcinkowskiego.
Całość będzie składała się z dwóch części: wydzielonego placu zabaw dla psów o powierzchni 675m2 oraz ogrodzonego wybiegu o powierzchni bliskiej 2,5 ha. Będzie to łącznie największy teren w Poznaniu przeznaczony specjalnie dla psów i ich właścicieli. Jest to zwycięzki projekt w głosowaniu Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2021.
Więcej pisaliśmy w artykule dostępnym tutaj.

Przedstawiamy wizualizację placu zabaw oraz plan zagospodarowania zawierający lokalizacje placu zabaw oraz wybiegu.

 

 

Wizualizacja 1

Wizualizacja 2

Wizualizacja 3

Całościowy plan zagospodarowania

 


Architektow widok

Szanowni Mieszkańcy,

publikujemy już ostateczny projekt budowlany branży drogowej oraz plan nasadzeń zieleni ulicy Architektów. Projekt uwzględnia zalecenia dla projektantów przekazane przez Zarząd Dróg Miejskich, wszelkie uwagi zgłoszone przez mieszkańców w czasie konsultacji oraz uwagi i zastrzeżenia gestorów istniejącej infrastruktury, został uzgodniony na Naradzie Koordynacyjnej oraz odebrany przez Zarząd Dróg Miejskich. Tym samym zakończył się długi (w naszej opinii) proces projektowy ulicy Architektów.

Więcej w poprzednim artykule z maja 2020 roku dostępnym tutaj.

Gotowy kosztorys inwestorski (+koszty dodatkowe) w wysokości ok. 2,7mln złotych, jak w większości budowanych ulic, przekracza wielokrotnie wysokość środków wolnych naliczanych rokrocznie dla Osiedla (ok. 470.000,-) zatem wymaga poszukiwań i zabezpieczenia środków na realizację budowy.
Po uzyskaniu zabezpieczenia środków na realizację tego zadania i możliwości rozpoczęcia procedury przetargowej poinformujemy Państwa osobnym komunikatem.
Realizacja budowy ulicy Architektów, jako ulicy zbiorczej, jest kluczowa i umożliwi w dalszej kolejności projektowanie i budowę (w trybie „Realizacji inwestycji lokalnych z udziałem ludności”) ulic: Starogardzka, Geodetów, Drogowców, Meliorantów, Czerskiej, Skarszewskiej, Tucholskiej, Karsińskiej, Sępoleńskiej, Pelplińskiej (część).
Planujemy rozpoczęcie konsultacji z mieszkańcami wykonania zadań inwestycyjnych tych ulic w momencie rozpoczęcia realizacji budowy ulicy Architektów.

Poniżej projekty.

Przybrodzka

Szanowni Mieszkańcy,

informujemy, że w dniu 9 sierpnia 2021 roku rozpoczynają się prace budowlane w zakresie realizacji zadania "Budowa ulicy Mrowińskiej (od ulicy Lubosińskiej do ulicy Przybrodzkiej) oraz ulicy Przybrodzkiej - Poznań".

Wykonawcą jest firma KOMA MARIUSZ KOWALSKI.
Planowany termin zakończenia prac - grudzień 2021 roku.

Zakres inwestycji obejmuje:

 • budowę ulic Przybrodzkiej i Mrowińskiej jako jezdnie bez wydzielonych chodników w strefie zamieszkania,
 • budowę skrzyżowań wyniesionych,
 • budowę systemu odprowadzenia wód deszczowych z powierzchni drogi wraz z budową elementów kanalizacji deszczowej,
 • budowę oświetlenia drogowego w ciągu ulicy Przybrodzkiej,
 • budowę kanału technologicznego.

 

Z dokumentacją projektową można zapoznać się na stronach spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie Spółka z o.o. z siedzibą w Poznaniu będącego inwestorem zastępczym.

Link do dokumentacji projektowej.

 

  SF2021 Plakat

SF2021 Program

Trzebiatowska

Szanowni Mieszkańcy,

w ślad za informacją Spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie informujemy, że w poniedziałek, 28 czerwca 2021 roku, rozpoczyna się przebudowa ul. Trzebiatowskiej na odcinku od ul. Elbląskiej do ul. Tczewskiej. Dzięki tej inwestycji już jesienią znacząco poprawi się komfort i bezpieczeństwo poruszania się pieszych, rowerzystów i kierowców. Ze względu na rozpoczynające się prace odcinek ul. Trzebiatowskiej od ul. Elbląskiej do ul. Tczewskiej zostanie zamknięty dla ruchu. Prosimy o ostrożność w rejonie prowadzonych prac i zwracanie uwagi na aktualne oznakowanie. Odcinek objęty inwestycją, znajdujący się w strefie ograniczonej prędkości do 30 km/h, otrzyma nową nawierzchnię z kostki betonowej. Ul. Trzebiatowska zostanie dostosowana do ruchu jednokierunkowego z dopuszczonym kontraruchem rowerowym. Pojawią się na niej również dwa progi zwalniające. Będzie odwadniana za pomocą wpustów do kanalizacji deszczowej.
Kolejny etap prac przewidzianych w tym rejonie obejmuje przebudowę sąsiedniej ul. Tczewskiej, na odcinku od ul. Trzebiatowskiej do ul. Lubowskiej. Zakres prac zaplanowanych na tej ulicy obejmie położenie nowej nawierzchni, budowę odwodnienia i zatoki parkingowej, przebudowę i budowę chodników oraz wymianę oświetlenia.

Z dokumentacją projektową można zapoznać się na stronach spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie Spółka z o.o. z siedzibą w Poznaniu będącego inwestorem zastępczym.

Link do dokumentacji projektowej.

 

 


pieniadze

Szanowni Mieszkańcy,

przed umieszczeniem tego typu postów pojawia się duży dylemat czy w ogóle publikować i tym samym wzbudzać u mieszkańców nadzieje i oczekiwania, których często budżet Osiedla nie jest w stanie udźwignąć, czy jednak nie pytać? Przecież mieszkaniec nie musi znać się na zasadach przetargów publicznych ani na kosztach budowy dróg czy chodników. Świadomi jesteśmy, że pewnie większość z pomysłów wynikających ze zgłaszanych potrzeb przekracza możliwości finansowe Osiedla Krzyżowniki-Smochowice, ale mimo wszystko będziemy wdzięczni za Wasz głos i propozycje na jakie inwestycje, imprezy, przedsięwzięcia powinniśmy przeznaczyć planowane środki.

Na 2022 rok kwota naliczona z tytułu udziału w podatku od nieruchomości wynosi 431 733,- a kwota naliczona proporcjonalnie do liczby ludności oraz powierzchni osiedla wynosi 106 629,- co daje łącznie kwotę 538 362,-

Częśc tej kwoty musi być przeznaczona na koszty utrzymania obiektów będących w zarządzie Osiedla.

Tutaj warto przybliżyć wybrane koszty wykonania niektórych zadań:

Budowa jezdni asfaltowej - 1 000 zł/m2
Chodnik - 650 zł/m2
Budowa drogi rowerowej - 650 zł/m2
Budowa progu zwalniającego - 12 000 zł
Budowa progu wyspowego (poduszki berlińskie) – 16 000 zł
Budowa lub modernizacja platformy przystanku autobusowego - 250 000 zł
Budowa chodnika (odcinek 100 m), szerokości 2 m - 130 000 zł
Zamontowanie aktywnego przejścia dla pieszych (światło pulsujące) - 30 000 zł
Zamontowanie sygnalizacji świetlnej (4 wlotowa, projekt + budowa) - 500 000 zł
Ławka bez oparcia (z katalogu mebli miejskich ZDM) - 2 500 zł
Wielofunkcyjne urządzenie zabawowe na plac zabaw - od 100 000 zł
Siłownia zewnętrzna - jedno duże urządzenie wielofunkcyjne - 5 000 zł
6 zestawów urządzeń stacjonarnej siłowni zewnętrznej wraz z projektem – 200 000 zł
Kilometr trasy kanalizacji kablowej do instalacji monitoringu - 150 000 - 200 000 zł

Bogatszą listę przykładowych kosztów, opublikowaną przy okazji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2022 można pobrać tutaj.

Pomysły prosimy przysyłać do 22 czerwca 2021 roku na adres e-mail porządek.rada.org.pl

 

 


Przybrodzka

Szanowni Mieszkańcy,

Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg, który wyłoni wykonawcę robót budowlanych w ramach zadania, obejmującego ulice Przybrodzką i Mrowińską (na odcinku od ul. Lubosińskiej do Przybrodzkiej).

Zakres inwestycji obejmuje:

 • budowę ulic Przybrodzkiej i Mrowińskiej jako jezdnie bez wydzielonych chodników w strefie zamieszkania,
 • budowę skrzyżowań wyniesionych,
 • budowę systemu odprowadzenia wód deszczowych z powierzchni drogi wraz z budową elementów kanalizacji deszczowej,
 • budowę oświetlenia drogowego w ciągu ulicy Przybrodzkiej,
 • budowę kanału technologicznego.

 

 

 

Z dokumentacją projektową można zapoznać się na stronach spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie Spółka z o.o. z siedzibą w Poznaniu będącego inwestorem zastępczym.

Link do dokumentacji projektowej.

 

 


Las

Szanowni Mieszkańcy,

serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w akcji proekologicznej "Czyste Krzyżowniki-Smochowice".
Termin akcji od soboty 22 do niedzieli 23 maja 2021 roku.
To specjalna akcja prowadzona tylko na naszym osiedlu, skierowana na uporządkowanie terenów leśnych znajdujących sie w granicach Osiedla Krzyżowniki-Smochowice.

Zachęcamy do uczestnictwa w akcji także rodziny z dziećmi. jednocześnie przypominamy, że nie sprzątamy prywatnych śmieci, ale porządkujemy TERENY LASÓW. Oznaczone worki będą do odbioru w dniu 19 maja 2021 roku (środa) od godziny 18.00 do 19.00, w trakcie dyżuru radnych osiedlowych, w siedzibie Rady Osiedla oraz w sobotę 22 maja w godzinach od 9.00 do 11.00 w siedzibie Rady Osiedla. Koordynatorem akcji na naszym osiedlu jest Witold Puchalski dostepny pod numerem telefonu 696 427 436, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zwracamy Państwa uwagę, że odpady należy zbierać wyłącznie do specjalnych worków. Są to worki, które otrzymują wyłącznie Uczestnicy akcji. Ma to na celu uniknięcie podrzucania odpadów w miejsca gromadzenia odpadów z akcji, co niestety miało miejsce w latach minionych. Prosimy o deponowanie odpadów wyłącznie w workach otrzymanych od organizatora.

Aby wydarzenie przebiegało sprawnie i bezpiecznie, przekazujemy Państwu garść wytycznych, które należy wcielić w życie:

 • wszystkie zebrane odpady należy umieszczać wyłącznie w workach przekazanych Państwu specjalnie na tę akcję (transparentne worki z napisem AKCJE EKOLOGICZNE URZĄD MIASTA POZNANIA) przygotowane przez Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania;
 • uprzejmie informujemy, że odbiór worków z odpadami przez Zakład Lasów Poznańskich nastąpi w poniedziałek 24 maja;
 • nie przewiduje się podstawiania kontenerów na odpady w miejscu prowadzenia akcji;
 • prosimy nie zmieniać ustalonego miejsca deponowania odpadów!

Worki ze śmieciami można składować w następujących miejscach:

 • narożnik ulic Polanowska i Kościerzyńska
 • narożnik ulic Beskidzka i Biskupińska
 • narożnik ulic Nad Jeziorem i Międzyzdrojska