40,20,-30,60,1
600,600,60,1,3000,1000,25,500
90,300,1,50,12,25,50,1,70,12,1,50,1,1,1,5000
Rada Osiedla - skład, regulamin
Zapraszamy do skorzystania z Punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej.
Od 1 stycznia 2023 roku zmiany w funkcjonowaniu linii autobusowych kursujących na Krzyżowniki-Smochowice
Spotkanie informacyjne w sprawie budowy ulic Łebska, Łagowska, Kociewska, Żukowska
Konsultacje dotyczące terenu Smochowice Południe w rejonie ulic położonych pomiędzy Wejherowską, Starogardzką, Pniewską, Pelplińską.
Nowe centrum Smochowic - koncepcja przebudowy
Spotkanie informacyjne w sprawie terenu przy ulicy Przytocznej
Koncepcja przebudowy ulic Leśnowolskiej i Łagowskiej
Uchwały Rady Osiedla
Protokoły z sesji Rady Osiedla
Piszemy, dzwonimy do naszej Rady Osiedla...
Dziura w jezdni, chodniku ? Awaria sygnalizacji ? Uszkodzenie studzienki kanalizacji deszczowej ? Zimowe utrzymanie ? Zgłoś awarię, dzwoń !!!
Dyżury Radnych Osiedla w każdą środę...
Co słychać na naszym Osiedlu...
Można pobrać, poczytać...
Galerie z osiedlowych wydarzeń...
Ścieżka pieszo-rowerowa wzdłuż części ul. Dąbrowskiego
Projekt Kompleksu Rekreacyjnego w rejonie ulic Lubowska, Brodnicka, Maszewska, Myśliborska
Nasz projekt ogólnomiejski wygrał Poznański Budżet Obywatelski 2016
Projekt PUMPTRACK wygrał w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2016 wśród projektów dzielnicowych.
A może dostępny dla wszystkich edukacyjny park leśny zamiast pola golfowego ?
Jak palić w piecu oszczędnie, bez dymu i pretensji sąsiadów ? Kliknij
Inwestycje, remonty

Szanowni Mieszkańcy,

Serdecznie zapraszamy na rajd rowerowy pn "Szlakiem Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka", którego współorganizatorem jest Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Zachodniego Klina Zieleni w Poznaniu.
Impreza odbędzie się w dniach 8 – 10 lipca 2016 r.
Warunkiem uczestnictwa w rajdzie jest gotowość pokonania dystansu 50 km, opłacenie wpisowego w wysokości zależnie od wybranej opcji oraz przysłanie karty zgłoszenia drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie do 1.07.2016 r.
Wszystkie szczegóły dostępne są w regulaminie imprezy, do pobrania poniżej.
Szlak Kościołów Drewnianych to dwanaście fascynujących, wiejskich, drewnianych kościółków, z których każdy ma swoją niezwykłą historię i ciekawą teraźniejszość. Niemal wszystkie parafie powstały w średniowieczu, z fundacji rycerskich, książęcych, bądź duchownych, natomiast obecne w nich świątynie wniesione zostały w stuleciach XVI-XIX. Niemal w każdej z nich ujrzymy dzieła sztuki, począwszy od epoki gotyku przez barok po czasy współczesne. Wiążą się z nimi ważne postaci, wydarzenia i legendy. Najbardziej tajemnicza mówi o przeniesieniu obrazu Matki Boskiej z kaplicy pałacowej Bolesława Chrobrego w Lednicy do kościółka w Węglewie. Kaplica św. Rozalii w Sławnie stanęła na szczycie starego grodziska w niedostępnym lesie.Jan Kochanowski, wielki poeta polskiego renesansu, był tytularnym proboszczem kościółka w Kicinie – żył tej posady, gdy tworzył swój genialny przekład Psalmów Dawidowych. Dziś Kicin słynie m.in. z wielkanocnych misteriów Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Przy kościele w Długiej Goślinie mieszkały w czasach zarazy poznańskie benedyktynki. Im też świątynia ta zawdzięcza szereg ciekawych dzieł sztuki. Kościół w Rejowcu (dawny zbór protestancki) ufundował wnuk poety Mikołaja Reja, Andrzej – polityk i zaufany dworzanin króla Władysława IV, spoczywający w parafialnej świątyni w sąsiednich Skokach. W Kiszkowie znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej, sławny niegdyś na całą Wielkopolskę. W Raczakowie specjalnej czci doznaje stary krucyfiks, a w Jabłkowie znajduje się wyjątkowy ołtarz, poświęcony różnym rodzajom aniołów. Stare, młodsze i współczesne obraz tworzą w kościółku w Łagiewnikach Kościelnych prawdziwy traktat teologiczny o Eucharystii. Natomiast do Wierzenicy przyjeżdżał romantyczny wieszcz Zygmunt Kraśniński, odwiedzając swego przyjaciela, filozofa i społecznika, Augusta Cieszkowskiego, po którym pozostał w kościele Santa Croce we Florencji. I wreszcie w krypcie w Uzarzewie spoczywa kilka pokoleń wybitnych wielkopolskich ziemian, Żychlińskich. Ich pałac – stojący naprzeciwko – to obecnie muzeum łowiectwa. (materiał Jacka Kowalskiego z portalu
http://www.murowana-goslina.pl/dla-turystow/szlak-kosciolow-drewnianych-wokol-puszczy-zielonka.html)

Regulamin

Karta zgłoszenia