Nasze osiedle Krzyżowniki-Smochowice przystępuje do programu „Bezpieczna dzielnica - bezpieczny mieszkaniec”. Program ,,Bezpieczna dzielnica-bezpieczny mieszkaniec" ma na celu poprawę stanu bezpieczeństwa Poznania. Jest realizowany przez Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UM we współpracy z Komendą Miejską Policji, Strażą Miejską, radami osiedli oraz innymi jednostkami wg potrzeb.
Priorytety programu:
- tworzenie map zagrożeń;
- obniżenie stopnia przestępczości;
- ograniczenie zjawisk powodujących uciążliwość dla mieszkańców w życiu codziennym;
- inicjowanie i rozwijanie współpracy między społecznością lokalną a jednostkami odpowiedzialnymi za stan bezpieczeństwa;
- wspólne wytypowanie i zrealizowanie zadań mających na celu poprawę stanu bezpieczeństwa.
Raz w miesiącu przedstawiciele Rad Osiedli, w tym naszej, Komendant Komisariatu Policji, Kierownicy Referatu Straży Miejskiej Miasta Poznania oraz Przedstawiciel Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa spotykają się w Komisariacie Policji i uzgadniają jedno lub kilka priorytetowych przedsięwzięć do realizacji w danym miesiącu.
Rada Osiedla Krzyżowniki – Smochowice zwraca się do mieszkańców naszego osiedla o zgłaszanie miejsc, w których występują zjawiska zagrożeń takie jak: wandalizm, obecność agresywnych grup, osoby spożywające alkohol na ulicy, zjawiska kradzieży, nieprawidłowe oznakowanie ulic albo brak znaków oraz wszelkie sprawy, które mają wpływ na nasze bezpieczeństwo.
Gorąco zachęcamy, aby Państwo wspólnie z Radą Osiedla współtworzyli mapę zagrożeń na naszym Osiedlu, w zakresie:
- prowadzenia działań profilaktycznych w placówkach oświatowych na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla dzieci i młodzieży przez Policję i SMMP (wsparcie logistyczne dla tych zamierzeń przez RO i WZKiB poprzez zakup materiałów informacyjnych i gadżetów propagujących bezpieczeństwo w ruchu drogowym)
- przeciwdziałania demoralizacji i przestępczości nieletnich
- przeciwdziałania alkoholizmowi poprzez wskazanie miejsc gdzie łamana jest ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi
- wskazania rejonów, w których istnieje zagrożenie dla mieszkańców, ocena możliwości ich poprawy, możliwość ich realizacji przy wsparciu Zarządu Dróg Miejskich oraz możliwości współfinansowania przez Rady Osiedli
- działania profilaktyczne w zakresie bezpieczeństwa seniorów - cykliczne organizowanie spotkań w Klubach Seniora, Parafiach itp. na temat „Seniorzy - bezpieczeństwo osobiste” (propagowane wsparcie w postaci broszur oraz gadżetów promujących bezpieczeństwo).
Wkład mieszkańców może okazać się kluczowym czynnikiem w utworzeniu mapy występujących na osiedlu zagrożeń a w kolejnym kroku pozwoli na wdrożenie skutecznego mechanizmu poprawy.
Więcej informacji na stronie: http://www.poznan.pl/…/bezpieczna-dzielnica-bezpieczny-mies…