40,20,-30,60,1
600,600,60,1,3000,1000,25,500
90,300,1,50,12,25,50,1,70,12,1,50,1,1,1,5000
Rada Osiedla - skład, regulamin
Zapraszamy do skorzystania z Punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej.
Od 1 stycznia 2023 roku zmiany w funkcjonowaniu linii autobusowych kursujących na Krzyżowniki-Smochowice
Spotkanie informacyjne w sprawie budowy ulic Łebska, Łagowska, Kociewska, Żukowska
Konsultacje dotyczące terenu Smochowice Południe w rejonie ulic położonych pomiędzy Wejherowską, Starogardzką, Pniewską, Pelplińską.
Nowe centrum Smochowic - koncepcja przebudowy
Spotkanie informacyjne w sprawie terenu przy ulicy Przytocznej
Koncepcja przebudowy ulic Leśnowolskiej i Łagowskiej
Uchwały Rady Osiedla
Protokoły z sesji Rady Osiedla
Piszemy, dzwonimy do naszej Rady Osiedla...
Dziura w jezdni, chodniku ? Awaria sygnalizacji ? Uszkodzenie studzienki kanalizacji deszczowej ? Zimowe utrzymanie ? Zgłoś awarię, dzwoń !!!
Dyżury Radnych Osiedla w każdą środę...
Co słychać na naszym Osiedlu...
Można pobrać, poczytać...
Galerie z osiedlowych wydarzeń...
Ścieżka pieszo-rowerowa wzdłuż części ul. Dąbrowskiego
Projekt Kompleksu Rekreacyjnego w rejonie ulic Lubowska, Brodnicka, Maszewska, Myśliborska
Nasz projekt ogólnomiejski wygrał Poznański Budżet Obywatelski 2016
Projekt PUMPTRACK wygrał w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2016 wśród projektów dzielnicowych.
A może dostępny dla wszystkich edukacyjny park leśny zamiast pola golfowego ?
Jak palić w piecu oszczędnie, bez dymu i pretensji sąsiadów ? Kliknij
Inwestycje, remonty

21 kwietnia kończy się obecna kadencja radnych Osiedla.

LATO Z ESTRADA 2019m

Szanowni Mieszkańcy,

w zeszłym roku apelowalismy do Was o wsparcie projektów Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego dotyczących naszego Osiedla, poprzez ulotki, gazetkę osiedlową, posty na grupach osiedlowych jak też na tej stronie internetowej tutaj.

Projekt nr II.1 Smochy Festiwal, Kulturalne Jeżyce, Kino Plenerowe uzyskał w zeszłorocznej edycji 856 głosów i zajmując IV miejsce wśród projektów okręgowych (okręg Kiekrz, Krzyżowniki-Smochowice, Podolany, Strzeszyn) nie uzyskał finansowania. Dziwne to ponieważ nasze Osiedle zamieszkuje blisko 10.000 mieszkańców, zatem przyjmując nawet, że głosowali na ten projekt tylko mieszkańcy Krzyżownik-Smochowic, zagłosowało zaledwie 8,5%.

W związku z tym w tym roku nie będą odbywać się żadne imprezy, wydarzenia itp znane z lat poprzednich, a środki miejskie z podatków zostały przeznaczone na różne działania na innych osiedlach Poznania.

Jako radni, pomysłodawcy tych projektów, chcieliśmy w jakikolwiek sposób podziękować tym nielicznym, którzy potrafili znaleźć czas i w czasie wielogodzinnych internetowych wojaży poświęcić około 3 minut i zagłosować. Po wielu rozmowach, trwających od końca zeszłego roku, udało się poprzez Estradę Poznańską, która jest wyłącznym organizatorem, umożliwić naszym mieszkańcom bezpłatny udział w działaniach kulturalnych (warsztatach) i seansach kina letniego. Jest to jednorazowa możliwość, która nie powtórzy się już w przyszłym roku, prosimy na to nie liczyć.

Jedyną szansą kontynuacji tych działań jest głosowanie na projekty zgłoszone w tym roku, o czym będziemy informować, jak corocznie, w gazetce osiedlowej, w kościele, na plakatach, ulotkach i mediach elektronicznych (FB,www itp).

Do Was należy decyzja czy na naszym osiedlu będzie cos sie działo w 2020 roku, czy też nie - głosowanie rozpocznie się na przełomie września/października.

Poniżej, po rozwinięciu, publikujemy harmonogram "Lata z Estradą" na naszym osiedlu, który można pobrać też tutaj.

LATO NA SMOCHOWICACH

5 lipca – 30 sierpnia

Obiekt Sportowy Smochowice – Krzyżowniki, ul. Braniewska 23

 

5 lipca (piątek)

W kręgu kultury meksykańskiej i hiszpańskiej:

godz. 17.00-19.00

Warsztaty rodzinne

Podczas zajęć meksykański gitarzysta Roman Mendez pokaże nam mity, baśnie, pieśni, niesamowite instrumenty i tańce Meksyku. Z Evą Rufo – hiszpańską aktorką, tancerką i opowiadaczką bajek – zbudujemy mapę Hiszpanii, kraju Don Kichota i Sancho Pansy, artystów Salvadora Dalego i Picasso, flamenco i jotas. Będziemy walczyć z wiatrakami i wymyślać niesamowite zwierzęta. Na miejscu zapewniamy też strefę zabawy dla dzieci do 3 lat.

godz. 21.30

Projekcja filmu „Hiszpański temperament”, reż. Emilio Martinez-Lazaro

Tematem filmu jest odmienność kultury Basków w Hiszpanii. Rodowity mieszkaniec Sevilli, Rafael, nigdy wcześniej nie opuścił Andaluzji. Mężczyzna wyrusza jednak w nieznane za Baskijką – dziewczyną zupełnie inną od kobiet, które znał wcześniej.

12 lipca (piątek)

godz. 17.00-19.00

Warsztaty rodzinne: Mozaika – kultura Maghrebu


Z Hacenem Sahraoui – Francuzem o algierskich korzeniach – nauczymy się wiązać turban, myć zęby bez szczoteczki i używać czarnego mydła. Spotkanie zakończy historia Hodży Nasreddina, legendarnego mędrca i filozofa, o którego przygodach, mądrości i dowcipie od wielu wieków krążą niezliczone opowieści. Na miejscu zapewniamy też strefę zabawy dla dzieci do 3 lat.

godz. 21.30

Projekcja filmu „Oko na Julię”, reż. Kim Nguyen

Ochroniarz, który za pomocą drona strzeże rurociągu na północy Afryki, postanawia pomóc w ucieczce z kraju dziewczynie, którą rodzice chcą siłą wydać za mąż. 

19 lipca (piątek)

godz. 17.00-19.00:

Warsztaty rodzinne: Indianie

Niezwykła opowieść małego Indianina i wspólne poszukiwanie muzyki w naturze (przedstawienie interaktywne). Tego dnia zamienimy się w Indian, poszukamy muzyki w naturze, nauczymy się budować łuk i skutecznie go wykorzystywać, zatańczymy indiański taniec, zbudujemy tipi i poznamy tatuaże moko. Na miejscu zapewniamy też strefę zabawy dla dzieci do 3 lat.

godz. 21.30

Projekcja filmu „Jeździec wielorybów”, reż. Niki Caro

Paikea jest jedyną wnuczką wodza Maorysów i spadkobierczynią tradycji plemienia. Konserwatywne poglądy dziadka utrudniają dziewczynce uzyskanie należnego miejsca w społeczności.

26 lipca (piątek)

godz. 17.00-19.00:

Warsztaty rodzinne: Muzyka Afryki

Warsztaty rytmiczno-ruchowe z elementami tradycyjnego tańca afrykańskiego i baśniami afrykańskimi snutymi przez „opowiadacza”. Poznamy tradycyjne instrumenty z Afryki Zachodniej i nauczymy się na nich grać. Każdy uczestnik zajęć stworzy swoją afrykańską pamiątkę, którą zabierze do domu. Na miejscu zapewniamy też strefę zabawy dla dzieci do 3 lat.

godz. 21.30

Projekcja filmu „Felix”, reż. Roberta Durrant

Mały Felix marzy, by zostać saksofonistą, jak jego zmarły ojciec, podczas gdy matka chłopca uważa, że jazz to muzyka diabła.

2 sierpnia (piątek)

godz. 17.00-19.00

Warsztaty rodzinne: Podróż jako sposób na życie

Tego dnia wspólnie z dziećmi przeżyjemy niezwykłą przygodę, podczas której odnajdziemy mapę ukrytego skarbu, przejdziemy szkolenie na prawdziwego pirata, nauczymy się pirackich szant, poznamy zasady żeglowania i zachowania na morzu, a do tego zbudujemy piracką łajbę! Na miejscu zapewniamy też strefę zabawy dla dzieci do 3 lat.

godz. 21.30

Projekcja filmu „Dzienniki z Niebieskiej Szkoły”, reż. Jędrzej Bączyk

Dokument o rejsie statku Fryderyk Chopin przez Atlantyk aż na Karaiby, którym podróżują uczniowie Niebieskiej Szkoły. Podczas wyprawy młodzi uczestnicy muszą wykazać się odwagą i ogromnym hartem ducha.

9 sierpnia (piątek)

godz. 17.00-19.00

Warsztaty rodzinne: Japonia – kraj kwitnącej wiśni

Do kraju kwitnącej wiśni przeniesiemy się dzięki teatrowi Kamishibai i japońskim opowieściom, poznamy sztukę origami i nauczymy się posługiwać pałeczkami. Każdy uczestnik stworzy własny wachlarz i namaluje drzewo kwitnącej wiśni.

godz. 21.30

Projekcja filmu „Kwiat wiśni i czerwona fasola”, reż. Naomi Kawase

Sentarô prowadzi lokal serwujący dorayaki – japońskie ciasteczka. Zatrudnia w nim 70-letnią Tokue, do której początkowo odnosi się sceptycznie. Zmienia jednak zdanie, kiedy próbuje przygotowanej przez nią pasty.

23 sierpnia (piątek)

godz. 17.00-19.00

Warsztaty rodzinne: Indie

Odkryjemy Indie przez sztukę, tworząc wielokolorowe mandale, tańcząc taniec Bollywood i praktykując rodzinną jogę. Przymierzymy indyjskie stroje i nakrycia głowy, zrobimy test odwagi, przechodząc po macie fakira, i pomalujemy dłonie i stopy henną (farby antyalergiczne). Na miejscu zapewniamy też strefę zabawy dla dzieci do 3 lat.

godz. 21.30

Projekcja filmu „Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie”, reż. Ken Scott

Młody fakir przybywa do Paryża, marząc, by zwiedzić sklep IKEA. W skutek zbiegu okoliczności utknie w szafie i wyruszy w podróż po Europie. 

30 sierpnia (piątek)

godz. 17.00-19.00

Warsztaty rodzinne: Grecja

Przeniesiemy się w czasy starożytnej Grecji – sprawdzimy, jak wyglądał grecki teatr, poznamy historię bogów Olimpu, urządzimy prawdziwą grecką Olimpiadę i nauczymy się tańca zorba. Grecję poznamy też przez ceramikę i warsztaty rzeźbienia w glinie. Podczas zajęć dzieci stworzą i zaprezentują własnoręcznie wykonaną togę. Na miejscu zapewniamy też strefę zabawy dla dzieci do 3 lat.

godz. 21.30

Projekcja filmu „Moje wielkie greckie wesele 2”, reż. Kirk Jones

Kilkanaście lat po ślubie Toula nadal próbuje uwolnić się od wszędobylskich greckich krewnych. Tymczasem małżeństwo jej rodziców okazuje się być nieważne.