Szanowni Mieszkańcy,
już 4 i 5 czerwca 2022 roku odbędzie się "Smochy Festiwal edycja 2022"
Wielkimi krokami zbliża się kolejna, już 33 rocznica pierwszych w powojennej historii kraju, częściowo wolnych wyborów do Sejmu oraz całkowicie wolnych do przywróconego Senatu, przypadająca 4 czerwca.
Jak co roku obchodzimy tę rocznicę radośnie i jej pamięci poświęcone są kolejne z roku na rok edycje Smochy Festiwalu. Nie mogło być inaczej i tegoroczny Smochy Festiwal przypadający dokładnie na 4 i 5 czerwca organizujemy niezmienne od lat w miejscu wpisującym się w demokracje obywatelską, czyli Obiekcie Sportowo-Rekreacyjnym przy ulicy Braniewskiej, budowanym przez mieszkańców Osiedla. Całe wydarzenie – impreza miejska - pod skrzydłami producenta wykonawczego, którym jest Estrada Poznańska organizowana w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego wraz z Radą Osiedla Krzyżowniki-Smochowice przy współudziale Centrum Współpracy i Integracji Obywatelskiej CWIO. Wydarzenie, jak co roku, objęte stałym Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Poznania pana Jacka Jaśkowiaka i Przewodniczącego Rady Miasta Poznania pana Grzegorza Ganowicza.
Poniżej kilka ważnych informacji organizacyjnych i o wykonawcach, którzy wystąpią na "Smochy Festiwal edycja 2022".
WAŻNE INFORMACJE ORGANIZACYJNE
Wydarzenie jest zgłoszone jako impreza masowa i z tego powodu należy się zapoznać z przepisami obowiązującymi przy takich imprezach. Obiekt przy ulicy Braniewskiej, będzie zabezpieczony przez ochronę, która będzie sprawdzać co wnosimy na teren imprezy - nie wolno wnosić ostrych narzędzi, szklanych opakowań, alkoholu i większych (od 0,5 l) butelek na napoje.
Wejścia dla publiczności będą dwa-- jedno bramą wjazdową od ulicy Myśliborskiej (vis-à-vis) Przedszkola, a drugie furtką od strony parkingu przy ulicy Braniewskiej.
Będzie kilka stref, największa ze sceną, na której będą odbywać się koncerty, przedstawienia teatralne i występy artystyczne. Na boisku wielofunkcyjnym znajdowac się będzie kolejka, a dodatkowo w niedzielę – pokaz tańców latynoskich. Na terenie kortów tenisowych, będzie znajdować się strefa zabawy i (w niedzielę) konkursowa. To też strefa warsztatów artystycznych, szkoły gitary, ratownictwa medycznego, siłowni i stoisk edykacyjnych. Za kortami będzie strefa tzw. dmuchańców – czyli taki festynowy plac zabaw dla dzieci. Przybędzie też Straż Pożarna z jednostki JRG 4 z Woli, w bardzo silnym składzie - wóz bojowy i jednostka z psami, które wzbogacą specjalnymi pokazami.
Na parkingu od ulicy Braniewskiej znajdować się będzie Strefa Elektromobilności, a na skwerze oprowadzanki z kucykiem. Na części płyty boiska będzie strefa gastronomiczna i wystawa aut zabytkowych.
Po lewej prezentujemy pełną mapkę lokalizacji w wersji do pobrania.
Poniżej harmonogram i dodatkowe informacje dotyczące artystów
Julia Sekulska z zespołem MISH MASH
Wspieramy ludzi Smochowic. W sobotę Julia Sekulska z zespołem Mish Mash zaprezentują swoją różnorodność w muzyce.
Julka, występująca pod pseudonimem yulcanta, to 23-latka od urodzenia mieszkająca na Smochowicach, liderka i wokalistka Mish Mash. Julka sama pisze teksty w kilku językach i komponuje muzykę, a inspiruje ją codzienność. Uważa, że w innym życiu była latynoską, ponieważ to właśnie muzyka latynoska i język hiszpański płynie w jej żyłach najbardziej. Nawiązała również współpracę z wytwórnią muzyczną w Andaluzji.
Julia po fenomenalnym wykonaniu Meluzyny, wygrała odcinek „Szansy na Sukces. Opole 2022” z piosenkami Andrzeja Korzyńskiego i stała się finalistką sezonu.
MISH MASH to zespół nieograniczający się do jednego stylu muzycznego, prezentują muzykę od latino po piosenki literackiej. Głębie treści swoich tekstów przekazują w kilku językach: hebrajskim, hiszpańskim i polskim.
Zespół MISH MASH to tegoroczny zwycięzca X edycji STAGE4YOU, który wystąpił na Juwenaliach UW 2022. Wyróżnia się składem instrumentalnym oraz przesłaniem zawartym w tekstach, często w zdystansowany sposób. Członków zespołu inspiruje codzienność, codzienne frustracje, problemy i miłość. Każdy członek zespołu wnosi coś swojego i sprawia, że mimo miszmaszu styli i języków, znajdujemy wspólny mianownik!
Skład zespołu:
Julia Sekulska - wokal, autorka piosenek
Julian Kokociński - piano, aranżer
Bartłomiej Janicki - perkusja, aranżer
Cieślak Aleksandra - gitara
Nawrot Aleksandra- skrzypce
Gościnnie: Filip Szulc - saksofon, flet
STRACHY NA LACHY
W sobotę pierwszy dzień festiwalu zakończą STRACHY NA LACHY.
Strachy Na Lachy to formacja powołana w 2001 roku przez Grabaża i Kozaka, założycieli Pidżamy Porno. W grudniu tego samego roku ukazała się debiutancka płyta „Strachy Na Lachy”
7 listopada 2005 roku zespół wydał drugi album „Piła Tango”. Pierwszym, ogniowym singlem z płyty był utwór „Dzień Dobry Kocham Cię”.
Wiosną 2006 roku zapadła decyzja o podjęciu prac nad projektem „Kaczmarski” – zamierzeniem grupy była próba zmierzenia się z piosenkami, do których słowa napisał jeden z najsłynniejszych polskich bardów – Jacek Kaczmarski.
Zimą 2006 roku szef lubińskiego CK Muza, Marek Zawadka, proponuje Grabażowi przygotowanie specjalnego programu koncertowego z piosenkami polskimi z lat 80tych. Grabaż nazywa projekt „Zakazane piosenki”.
Grupa na długie miesiące 2007 roku zamyka się w swojej pilskiej sali prób, gdzie bierze na warsztat blisko 30 nowych piosenek. Wiosną zapada decyzja o pracy nad dwiema płytami: pierwszą, „Autor” z piosenkami Jacka Kaczmarskiego, drugą z „Zakazanymi piosenkami”.
Płyta „Autor” odniosła wielki sukces – niejako na przekór spodziewającym się srogich batów muzykom – krytycy oceniali płytę w samych superlatywach. Owocem tych pochlebnych recenzji był Paszport Polityki dla Grabaża w styczniu 2008 roku.
1 czerwca 2009 roku grupa rozpoczęła nagrywanie swojego piątego albumu, „Dodekafonia”. Prace nad płytą przeciągnęły się do początku 2010 roku, co jest bezdyskusyjnym rekordem świata w kategorii „Jak szybko Strachy na Lachy nagrywają płytę”. Pierwszym singlem z „Dodekafonii” była piosenka „Żyję w kraju”. Utwór na singla został wybrany trochę na przekór ogólnie przyjętym zasadom… Z uwagi na morze wulgaryzmów, które pojawiają się w tej piosence zespół był przekonany, że robi singla tylko do internetu, więc tym większe było zdziwienie, że utwór ochoczo podchwyciły stacje radiowe czyniąc go jednym z singli roku. Na Liście Przebojów Programu Trzeciego utwór został numerem 1.Album pokrył się platyną.
Premierę nowej płyty „!TO!” zaplanowano na 9 lutego 2013 roku podczas festiwalu Rock in Arena w Poznaniu. Największym powodzeniem spośród piosenek umieszczonych na płycie cieszył się utwór „I can’t get no gratisfaction”
Na kolejne, premierowe piosenki Grabaża przyszło czekać blisko cztery lata. 29 września 2017 roku ukazał się szósty studyjny album „Przechodzień o wschodzie„. Muzyka z tej płyty, klimatem nawiązuje do pierwszego wydawnictwa grupy. Dużo ładnych melodii, sporo tanecznych rytmów oraz akustycznych brzmień składa się na termin „stoppop”, którym zespół charakteryzuje muzykę z „Przechodnia”.
W 2020 roku, w czasie pandemii, Grabaż napisał nowe piosenki, które składają się na najnowszy album Strachów „Piekło”. Album zmienił nieco dotychczasowe brzmienie zespołu. Dużo więcej jest na krążku brzmień elektronicznych i klawiszów niż gitar. Piekło pomagają promować dwa klipy wyreżyserowane przez Sławka Pietrzaka – „Niebotyczne niebowstąpienie” oraz „Zachmurzony w tobie”. Premiera płyty odbyła się 1 października 2021 roku.
Obecny skład zespołu:
Krzysztof „Grabaż” Grabowski – śpiew, gitara;
Andrzej „Kozak” Kozakiewicz – gitara;
Rafał „Kuzyn” Piotrowiak – perkusja;
Longin „Lo” Bartkowiak – gitara basowa;
Mariusz „Maniek” Nalepa – konga, gitara, harmonijka ustna, śpiew;
Łukasz Sokołowski – klawisze;
Byli członkowie
Sebastian „Anem” Czajkowski – instrumenty klawiszowe – do września 2007
Arkadiusz „Pan Areczek” Rejda – akordeon, instrumenty klawiszowe – do grudnia 2012
Czerwone Gitary
W niedzielę usłyszymy takie hity jak "Płoną góry, płoną lasy", "Tak bardzo się starałem" czy "ciągle pada". Nazwa zespołu pochodzi od czerwonych gitar na których grali. Czerwone Gitary powstały 03 stycznia 1965 roku w kawiarni Cristal w Gdańsku. Plac przy którym znajduje się kawiarnia została nazwana "Placem Czerwonych Gitar". W 1969 roku w Cannes we Francji, zostaje wręczone zespołowi trofeum " TROFEUM MIDEM ". Taką samą nagrodę otrzymała na tym festiwalu również grupa "The Beatles". W tym samym roku otrzymują i nagrodę amerykańskiego magazynu „Billboard” dla najlepszego polskiego zespołu. 04 marca 2006 na koncercie Sali Kongresowej w Warszawie z okazji jubileuszu 40 lecia Zespołu – Czerwone Gitary otrzymały nagrodę „Marmurowego Krążka” za największą ilość sprzedanych płyt w historii polskiej fonografii. Łącznie sprzedano ok. 12 milionów płyt zespołu. Czerwone Gitary zdobyły 14 Platynowych Płyt i zostały laureatem plebiscytu Tygodnika „Polityka”, na najlepszy polski zespół XX wieku.
muchy
Oczywiście nie może zabraknąć poznańskiego akcentu, dlatego w niedzielę na scenie wystąpią Muchy.
Niegdyś "najlepszy polski zespół bez kontraktu" i nadzieja rodzimej alternatywy, pierwsza generacja polskiej muzyki XXI wieku i debiutancki „Terroromans”, który zyskał niemal pokoleniowy wymiar. Dziś Muchy pozostają jedną najbardziej wpływowych polskich formacji gitarowych XXI wieku z prawie 17-letnim doświadczeniem na klubowych i festiwalowych scenach, a utwory takie jak „Miasto doznań”, „Najważniejszy dzień”, „Galanteria”, „Przesilenie” czy „Nie przeszkadzaj mi, bo tańczę” należą do kanonu polskiego rocka początków stulecia. Ich muzyka była często porównywana do zespołów Arctic Monkeys, Franz Ferdinand, Interpol czy The Smiths. Przez te lata zagrali setki koncertów, wydali pięć albumów studyjnych, specjalną płytę live z Jarocina i muzykę do filmu.
W kwietniu otrzymali Fryderyka w kategorii „Album roku rock/metal” za najnowszą płytę- „Szaroróżowe”. Pierwszy od 7 lat studyjny album Much ukazał się 16 lipca 2001 nakładem Kayaxu i przez wielu krytyków muzycznych został okrzyknięty odkryciem roku. Na koncertach zespół prezentuje utwory z nowej płyty i gra przekrojowy materiał z całego okresu działalności.
Muchy w 2022 roku to:
Michał Wiraszko – śpiew, gitara;
Piotr Maciejewski – bas, klawisze, śpiew;
Szymon Waliszewski – perkusja;
Stefan Czerwiński – gitara, bas.
NOSOWSKA
Kłopotliwe jest przedstawianie Katarzyny Nosowskiej w kilku zdaniach, bo to Artystka, która musi wynajmować sporych rozmiarów magazyn, by pomieścić wszystkie statuetki i dyplomy dla najlepszej polskiej wokalistki i autorki tekstów. Jak to możliwe, że tak skromna, unikająca tłumów dziewczyna zdominowała naszą scenę? Odpowiedź jest prosta: talent i pracowitość. Gdy tylko Hey ma wolne, Nosowska solo – choć zawsze ze znakomitymi partnerami, penetruje krainy, w które z macierzystym zespołem się nie zapuszcza. Ostatnio eksploruje też sfery spoza świata muzycznego. Od roku bardzo aktywnie działa na Instagramie, gdzie prowadzi treningi fatness i przybierając śmieszną gębę, mówi o życiu, show-biznesie, celebrytach, współczesnych snobizmach, fobiach i modach. Prosto, zwięźle, szczerze, szalenie błyskotliwie i dowcipnie. Cykl filmików „A ja żem jej powiedziała…” stał się inspiracją do książki o tym samym tytule, która stała się bestsellerem roku 2018 . Jesienią 2020 roku premierę miała druga książka Katarzyny Nosowskiej „Powrót z Bambuko”, która została bestsellerem 2020 roku. To książka, która pobudza szare komórki, sumienie i „mięśnie śmiechowe”.
Na polu muzycznym Nosowska również nie próżnuje, jesienią 2018 ukazał się jej kolejny solowy album BASTA, który szybko pokrył się złotem. Tym razem za stronę muzyczną i produkcję odpowiada Michał FOX Król, którego mocnymi beatami tętni ten krążek. To zbiór 11, bardzo osobistych w warstwie tekstowej, utworów, jak sama Nosowska mówi - „to najważniejsza płyta”. A już niebawem program wzbogacą zupełnie nowe piosenki.
Do zobaczenia na kolejnych koncertach!
Ja pas! - https://www.youtube.com/watch?v=nW43cYdk7AU
Nagasaki - https://www.youtube.com/watch?v=dIngXupNdVM
Joystick feat. Miuosh - https://www.youtube.com/watch?v=ZTGN7fnBQtI